EDREMİT TARİHİNE IŞIK TUTAN PROJE

Ana Sayfa » Haberler » EDREMİT TARİHİNE IŞIK TUTAN PROJE
Paylaş
Tarih : 14 Şubat 2019 - 20:18

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’nın öncülüğünde Edremit’in kültürel zenginliklerinin korunması ve yaşatılması duyarlılığıyla hazırlanan ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen toplamda 2 milyon 277 bin 495 TL bütçeli “Tarihi Edremit Evleri Gün Yüzüne Çıkıyor Projesi” kapsamında sözleşme imza töreni gerçekleştirildi.  

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı'nın öncülüğünde Edremit'in kültürel zenginliklerinin korunması ve yaşatılması duyarlılığıyla hazırlanan

Edremit’tin tarihine ışık tutacak proje kapsamında; yaklaşık 700 yıllık geçmişe sahip tarihi sokağın restorasyonu yapılarak kültürel mirasın gelecek nesillere en iyi şekilde bırakılabilmesi sağlanacak.

Bu kapsamda Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç’ün katılımıyla Güney Marmara Kalkınma Ajansı hizmet binasında 14.02.2018 Perşembe günü sözleşme imza töreni gerçekleştirildi.

  Tarihi sokak projesi ile ilgili açıklama yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı; “Edremit ilçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, çok farklı kültürün ve medeniyetin etkisinde kalmıştır. Mitolojiden Anadolu’ya uzanan coğrafyada eşsiz bir kültürel üstünlüğe sahip Edremit’in tarihi ve kültürel üstünlüğü, yaz/deniz turizminin gölgesinde kalarak maalesef yeterince tanıtılamamıştır. Bu bilinçle Edremit Kaymakamlığımızca 1350-1400’lü yıllarda kurulduğu tahmin edilen, eski kent dokusunun yoğun olarak bulunduğu Gazi İlyas Caddesi üzerinde bulunan tescilli ve tescilsiz taşınmaz kültür varlıklarının sokağa bakı veren cepheleri ile birlikte tarihi mimariye özgü sokak dokusu ve kentsel mobilyaları ile korunması, sağlıklılaştırılarak yaşatılması, çağdaş yaşama katılması ve bölgenin ilgi odağı haline gelerek kentimize ekonomik katma değer sağlamasını amaçladık.

Proje ile Edremit in tarihi yerleşkesinin merkezi konumundaki Gazi İlyas Caddesi üzerinde 14 adet tescilli yapının dış cephe restorasyonun sağlanması ve iyileştirme çalışmalarının yapılması, 33 adet sivil mimarinin tarihi dokuya uygun dış cephe restorasyonun sağlanması, 6 adet yapılaşmamış parselde yapılacak yapıların tarihi restorasyona uygun yapımının sağlanmasıyla Gazi İlyas Caddesinde yıkılmaya yüz tutmuş sosyal çöküntü halinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

Proje uygulama süreci ile ilgili bilgiler aktaran Kaymakam Sırmalı; “ Bugün GMKA ile proje sözleşmesini imzalayarak projeye start verdik. En kısa zamanda sokağın röleve, restorasyon ve mühendislik dalları projelerinin hazırlanarak koruma kuruluna sunulması için ihale sürecine başlayacağız.  Koruma kurulu kararına göre  sokağın tarihi dokusuna uygun olarak  yapım işi için ihale sürecine geçilecektir. Hedefimiz 2020 yılının haziran ayına kadar sokağın turizme kazandırılmasıdır. Edremitimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Edremit’i projelerle anılan bir ilçe konumuna getirdik diyen Kaymakam Sırmalı; “ Edremit ilçemiz son yıllarda projeler alanında  oldukça yüksek bir başarı grafiği yakalamıştır. Özellikle ilçemizde proje geliştirme ve uygulama konusunda Edremit Kaymakamlığı olarak öncü bir rol üstlendik. Birçok kurum, ve kuruluşa bu konuda destek sağladık ve destek sağlamaya da devam etmekteyiz. Edremit Kaymakamlığı olarak bugüne kadar Güney Marmara Kalkınma Ajansından 5 teknik destek, 4 mesleki eğitimin geliştirilmesi mali destek ve 1 turizm küçük ölçekli mali destek projeleri olmak üzere toplamda 10 projemiz destek görmüştür. Bu  kapsamda projemizi destekleyen başta Sayın Valimiz Ersin Yazıcı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı yönetim kurulu üyeleri ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç’e teşekkürlerimi sunuyorum “dedi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

EDREMİT EMNİYETİ SUÇLULARA GÖZ AÇTIRMIYOR

Mayıs ayı içerisin de Edremit Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce yapılan çalışmalarda; 27 Adet Ruhsatsız Tabanca, 32 Adet Yivsiz

BÜYÜKŞEHİR’DEN KIRSAL ATAĞI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda kalkınma ve şehir ekonomisine katkı sağlayacak çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Yücel Yılmaz’ın

BAŞKAN ARSLAN’IN 19 MAYIS KUTLAMASI

Tam Bağımsız Türkiye ufkuyla 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle yâd ediyorum. “19

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz