EDREMİT TURİZMİNE 3.6 MİLYON TL DESTEK “KAZDAĞLARI CAM SEYİR TERASI”

Ana Sayfa » Haberler » Yerel » Ekonomi » EDREMİT TURİZMİNE 3.6 MİLYON TL DESTEK “KAZDAĞLARI CAM SEYİR TERASI”
Paylaş
Tarih : 21 Ocak 2019 - 18:32

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’nın öncülüğünde Edremit ilçesi turizminin geliştirilmesine yönelik hazırlanan 6 proje Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunarak toplamda 3.6 Milyon TL hibe desteği almaya hak kazandı.

Edremit Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Birimi tarafından Kaymakam Ali Sırmalı Başkanlığında 15 Ekim 2018 tarihinde Güney Marmara Kalkınma Ajansının “2018 Yılı Turizm Geliştirilmesi ve Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında proje hazırlayacak turizm işletmelerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’nın öncülüğünde Edremit ilçesi turizminin geliştirilmesine yönelik

30 Konaklama tesisinin katılım gösterdiği toplantıda turizmin geliştirilmesi için proje hazırlayacak işletmelere yönelik Proje Koordinasyon Birimi yetkilileri tarafından bilgilendirme sunumları yapılırken örnek proje konuları üzerinde değerlendirmeler yapıldı. Bu kapsamda proje hazırlayarak Güney Marmara Kalkınma Ajansına sunulan  Edremit ilçesi tırizminin geliştirilmesine yönelik hazırlanan 6 proje  Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunarak hibe desteği almaya hak kazandı.

Turizmin geliştirilmesine yönelik hazırlanan ve toplam bütçeleri 7.003.606,12.-TL olan başarılı projeler Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından 3.650.000,TL tutarında hibe almaya hak kazandı.

Başarılı bulunan projelerle ilgili açıklama yapan Kaymakam Ali Sırmalı: “ Edremit ilçemiz; Kazdağı Milli Parkı, doğası, termal su kaynakları, denizi, mavi bayraklı plajları, tarihi ve kültürel değerleri, piknik alanları vb. pek çok değeri ile önemli bir cazibe merkezidir. Edremit, mavi ile yeşilin birlikte harmanlandığı önemli bir turizm merkezi olup, sahip olduğu potansiyellerle adeta bir cennet konumundadır. Bizler, Edremit’in sahip olduğu tüm potansiyelleriyle birlikte yılın 12 ayında ve her mevsim turizm yapılan bir yer haline getirmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Edremit ilçemiz sahip olduğu tüm potansiyelleriyle ve dinamikleriyle turizmde hak ettiği noktaya gelmesi, MARKA ŞEHİR olması ve insanlarımızın bu sektörden doğrudan fayda sağlar hale gelmesi için hep birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Önemli bir turizm merkezi olan Edremit ilçemizin turizm destinasyonlarının geliştirilmesi, tanıtılması ve marka değerinin oluşturulması açısından Güney Marmara Kalkınma Ajansının mali desteklerinin büyük önem taşıdığı bilinciyle ilçemizde faaliyet gösteren turizm işletmelerimizi bir araya toplayarak Edremit’te turizminin geliştirilmesi adına yapılabilecek projeler ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Kaymakamlığımız öncülüğünde kültür turizminin geliştirilmesine yönelik hazırladığımız “Tarihi Edremit Evleri Gün Yüzüne Çıkıyor” projesi örnekliğinde Güney Marmara Kalkınma Ajansının turizmin geştirilmesine yönelik açıkladığı mali destek programına başvurmaları konusunda turizm işletmelerini teşvik ederek proje hazırlama sürecinde gerekli teknik desteği sağladık ” dedi.  

Turizmin Geliştirilmesi Mali Destek Programlarının sonuçları açıklandığında turizm desteğinden en büyük payı Edremit’in aldığını görünce büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Kaymakam Sırmalı; projelerin hazırlanmasında emeği geçen başta Proje Koordinasyon Birimimize, Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğüne, Projelerimize iştirakçi olarak destek sağlayan Edremit Belediyesine, otel işletmelerine  Edremit turizmine katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca projelerimize destek sağlayan GMKA’na teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonra da turizmin geliştirilmesine yönelik projeler hazırlanmaya devam edecektir” dedi.

  1. EDREMİT’İN TARİHİNE IŞIK TUTAN PROJE;

“Tarihi Edremit Evleri Gün Yüzüne Çıkıyor” Gazi İlyas Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi: Edremit Kaymakamlığı’nın başvuru sahibi olduğu Edremit Belediyesi ve Balıkesir İl Kültür Müdürlüğünün iştirakçi olduğu proje kapsamında; Edremit’in kültürel zenginliklerinin korunması ve yaşatılması duyarlılığıyla hazırlanan proje kapsamında; Edremit’in tarihi yerleşkesinin merkezi konumundaki Gazi İlyas Caddesi üzerinde 14 adet tescilli yapının dış cephe restorasyonun sağlanması ve iyileştirme çalışmalarının yapılması, 33 adet sivil mimarinin tarihi dokuya uygun dış cephe restorasyonun sağlanması, 6 adet yapılaşmamış parselde yapılacak yapıların tarihi restorasyona uygun yapımının sağlanması, tarihi sokağın sağlıklılaştırılarak yaşatılması, çağdaş yaşama katılması, ve bölgenin ilgi odağı haline gelerek kentimize ekonomik katma değer sağlamasını amaçlanmıştır.

Projenin toplam bütçesi: 2.277.495,47.-TL

  • EDREMİT’İN İLK “SAĞLIKLI UZUN YAŞAM TERAPI MERKEZI ( 50 + )” PROJESİ:

 Sağlıklı Uzun Yaşam Terapi Merkezi ( 50 + ) Projesi; Edremit Kaymakamlığı ve Manastırhan Butik Otel İşletmesi işbirliğiyle hazırlanan proje kapsamında; dünyada uzun yıllardır verimli bir şekilde uygulanan Longevity Welnes adıyla bilinen sağlıklı uzun yaşam terapi merkezini Edremit İlçemize kazandırarak bölgemizin 4 mevsim alternatif turizmde markalaşmasına katkı sağlamaktır.

Projenin toplam bütçesi: 513.520,37.-TL.

  • “KAZDAĞLARI CAM SEYİR TERASI” PROJESİ;

“İda’nın Mitolojik Tarihi ve Efsaneleri Cam Seyir Terası ile Buluşuyor!” Projesi; Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğü, Edremit Belediyesi ve Edremit Kaymakamlığı işbirliğiyle hazırlanan proje kapsamında inşaatı yapılacak cam seyir terasıyla; Kazdağı Milli Parkı’nın sahip olduğu kültür değerleriyle kültür turizmi kapsamında TR 22 bölgesinin turizm altyapısını güçlendirmek amaçlanmıştır.

Projenin toplam bütçesi: 2.437.412,28.-TL

  • EDREMİT’TE ALTERNATİF TURİZM “HİPOTERAPİ” PROJESİ:

         “Alternatif ve Alternatif ve Nitelikli Hizmet İle Gelişen Turizm” Projesi; Ali Canlı – İda Natura Otel ve Edremit Kaymakamlığı işbirliğiyle hazırlanan proje kapsamında; bölgenin alternatif turzim potansiyelini geliştirmek amacıyla altenatif hizmet  çözümleri üretmek; Hipoterapi, zeytinyağı hasadı, eko turizm, bungalow evler vb gibi bir çok çeşit alternatif turizm hizmeti sunulması amaçlanmaktadır.   

Projenin toplam bütçesi: 686.178,00.-TL

  • ULUSLARASI SAĞLIK TURİZMİNE KAPI ARALAYACAK PROJE:

“Termal in Uluslararası Sağlık Turizmi İle Buluştuğu Nokta – Ramada” Projesi; Öngen Turizm İnşaat Pazarlama Ticaret Limited Şirket’i ve Edremit Kaymakamlığı işbirliğiyle  hazırlanan proje kapsamında; Kuzey Avrupadaki 50+ yaş nüfusunun Termal Turizme erişiminin sağlanarak Edremit’in sağlık turizminden daha fazla pay almasını sağlanması amaçlanmıştır.

Projenin toplam bütçesi: 650.000.00.-TL

  • TERMAL TURİZMDE KATMA DEĞER YÜKSEK HİZMET ÇÖZÜMLERİ PROJESİ;

          İda Termal Sağlık Turizm ve Edremit Kaymakamlığı işbirliğiyle  hazırlanan projse kapsamında;  Ulusal ve uluslarası alanda sağlık turizmde bölgenin ön plana çıkarılarak termal turizmde yüksek hizmet çözümleri ile katma değer sağlamak amaçlanmıştır.

              Projenin toplam bütçesi: 439.000.00.-TL

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ARSLAN KURBAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, bir mesaj yayınlayarak vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı. Edremit Belediye Başkanı Selman

BAŞKAN DEVECİLER BAYRAM MESAJI

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını

Başkan Yılmaz; 34 yıllık sorunu çözdü

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortaya koyduğu irade ile 18.02 bölgesinde 34 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorununu çözerek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz