EDREMİT’TEN, ROMA’YA YENİ BİR ROTA, BAŞKAN SAKA’DAN TURİZM ATAĞI.

Ana Sayfa » Haberler » Yerel » Kültür-Sanat » EDREMİT’TEN, ROMA’YA YENİ BİR ROTA, BAŞKAN SAKA’DAN TURİZM ATAĞI.
Paylaş
Tarih : 02 Mayıs 2017 - 23:52

AENEAS ROTASI AKDENİZ’DE YENİ BİR KÜLTÜR TURİZMİ ROTASI OLUŞTURACAK”

Balıkesir’in Edremit ilçesinde kazı çalışmaları devam eden yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip Antandros Antik Kenti’nden çıkıp Akdeniz kıyılarını dolaşarak İtalya’ya giden Aeneas’ın rotasının dünya turizmine kazandırılması amacıyla üç gün süren “Uluslararası Aeneas’ın Rotası Projesi Çalıştayı” düzenlenecek.

Edremit Kaymakamlığı, Edremit Belediye Başkanlığı ve Antandros Derneği’nin iş birliğinde 4-7 Mayıs tarihlerinde Edremit’te düzenlenecek Aeneas Rotası Çalıştayı’nda, Antandros Antik Kenti’nin mitolojik öyküleriyle Aeneas’ın Antandros’tan 4 ülkede 21 liman kentine uğrayarak İtalya’ya uzanan öyküsü dünya turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka düzenlediği basın toplantısı ile çalıştay hakkında bilgiler verdi. Avrupa medeniyetinin kurucusu olan Roma kentini kuran, bugün Roma Spor Kulübü’nün de logosunda yer alan kurttan süt emen Romüs ve Romülüs kardeşlerin Antandros’tan yola çıkıp bugünkü İtalya’ya giden Aeneas’ın torunları olduğunu ifade eden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, üç gün sürecek olan çalıştayda efsanenin turizme kazandırılması amacıyla geniş bir katılımla ele alınacağını ifade etti. Başkan Saka, “Yazar Vergilius’un yazdığı ve tüm dünyada bilinen Aeneas efsanesinin 4 ülkeden 21 limanı kapsayan rotasını 2 antik gemiyle yeniden yapmayı düşünüyoruz. Bu rota aynı zamanda zeytini de içermektedir. Rotayı, efsaneyi nasıl yeniden canlandıracağımız, 4-7 Mayıs’ta Edremit’te düzenlediğimiz Uluslararası Aeneas’ın Rotası Projesi Çalıştayı’nda 4 ülkeden belediye başkanları, büyükelçiler, arkeologlar ve turizmciler ile konuşacağız. Çalıştayda, antik çalgılar, antik yemek menüsünün, Aeneas yürüyüş yolunun canlandırılması, Paris’in seçimini sunacağız. Ayrıca daha önce bu rotayı kendi olanaklarıyla yapan Alberto Perugio’nun izlenimlerini aldıktan sonra ön keşif için Edremit’ten ‘İda’ isimli yelkenliyi birlikte uğurlayacağız. Tekne, rotadaki limanlara uğrayıp projeyle ilgili belediyemizin ve proje ekibimizin iyi niyet mektubunu iletecek” dedi.
Başkan Saka, Uluslararası Aeneas’ın Rotası Projesi Çalıştayı için Edremit’e gelen Uluslararası Zeytin Konseyi İcra Direktörü Abdellatif Ghedira’nın 03 Mayıs Çarşamba günü Güre Mahallesi’nde ki Afrodit Otel’de meslek örgütleri ve üreticilerle bir araya geleceğini ifade etti.
Kazı çalışmaları 17 yıldır sürdürülen Antandros Antik Kenti’nde, yıkılan Troia’nın (Truva) ardından onun kadar güçlü bir devlet kurmak üzere yola çıkan Aeneas’ın öyküsü yer alıyor. “Efsaneye göre, yıkılan Troia’nın ardından onun kadar güçlü bir devlet kurmak üzere yola çıkan Aeneas gemilerini, İda Dağı’ndan (Kazdağları) elde ettiği kerestelerle Antandros’ta yapar. Uzun ve maceralı bir yolculuk sonunda Roma yakınlarında karaya çıkar ve Roma İmparatorluğu’nun temelini atar”

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

NÜKLEER ENERJİYİ KULLANMADAN

NÜKLEER ENERJİYİ KULLANMADAN SÜPER GÜÇ OLUNMAZ, OLUNAMAZ Aşağıda paylaştığım, Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin yeni nesil mühendislik

EDREMİT’E TARİHİ NOT BIRAKANLAR

BU GÜNE KADAR EDREMİT İÇİN HANGİ HAYIRLI İŞİ YAPMIŞLAR Nevin Sayman Hanım Kendisi Edremit’te tanınan yaptığı iş ve statüsüyle kariyeri

ALTINOLUK HALK KÜTÜPHANESİ

AÇILIŞ DAVETİ 19 Şubat Cuma günü  (YARIN) – 14.30’da  yenilenen Altınoluk Halk Kütüphanesi açılışı yapılacaktır. SELMAN

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz