EFSANE BAŞKAN KAMİL SAKA, DEVAM DEDİ. O BİR EDREMİT SEVDALISI.

Ana Sayfa » Haberler » EFSANE BAŞKAN KAMİL SAKA, DEVAM DEDİ. O BİR EDREMİT SEVDALISI.
Paylaş
Tarih : 17 Ekim 2018 - 21:47

BELEDİYECİLİKTE TÜRKİYE REKORUNUN SAHİBİ YENİDEN ADAY

“Dürüst” kişiliği, “şeffaf belediyecilik” anlayışıyla örnek gösterilen Edremit Körfezi’nin “efsane belediye başkanı” CHP’li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, yeni dönem için adaylığını açıkladı.

Güre Beldesi’nde ve Edremit ilçesinde toplam 7 kez üst üste seçilerek Türkiye’nin rekortmen başkanı olan CHP’nin seçim kaybetmeyen Başkanı Kamil Saka, vatandaşlardan gelen talep üzerine 31 Mart 2019’daki  yerel seçimlerinde yeniden aday olmaya karar verdi. Başkan Kamil Saka, Edremit CHP İlçe Başkanlığına giderek başvurusunu yaptı. Belediyeden CHP İlçe Başkanlığı’na yürüyerek giden Başkan Kamil Saka’ya binlerce kişi eşlik etti.

CHP Edremit İlçe Başkanı Tayfun Gerkuş’a adaylık dosyasını teslim eden Başkan Saka, parti binası önünde bir basın açıklaması yaptı. Yoğun kalabalık nedeniyle miting havasına dönüşen açıklamada Başkan Saka’nın konuşması sık sık “Edremit’e derman Kamil Saka ile devam” sloganları ile kesildi.

Başkan Saka, yaptığı konuşmada şöyle dedi;

“Edremit’te ilk defa sosyal demokrat belediyecilik ile tanıştık.  Sosyal demokrat belediyeciliğin ne olduğunu, ne olmadığını inanıyorum ki Edremit halkının büyük bir bölümüne gösterdik. Bu çalışmalar esnasında en fazla dikkat ettiğimiz şey ilk günde söylediğimiz gibi rantı ve talanı belediye kapısından içeri sokmadık. 4 buçuk yıllık süreç içerisinde o kadar yoğun bir müfettiş incelemesine tabii tutulduk ama hepsinden sonuçta teşekkür alarak alnımızın akıyla çıktık. Bazı eksiklerimiz, bazı hatalarımız olmuş olabilir. Bunlardan zarar gören hemşehrilerimiz olabilir. Bizim yanlış ve hatalarımızdan zarar gören hemşehrilerimiz varsa onlardan özür diliyor, kusura bakmasınlar diyoruz. Ama her şeyin ötesinde bir tek şeye dikkat ettik. Satmadık, sattırmadık. Yemedik, yedirmedik. Bundan dolayı bize darılan bize küsmüş olan arkadaşlarımız olmuş olabilir. Talan edemedikleri için bize gönül koymuş arkadaşlarımız, partililerimiz olabilir. Ama şunları bir kez daha söylemek istiyorum.

Önümüzdeki beş yıllık süreçte de aynı şekilde devam edeceğiz. Bundan dolayı bize küsüyorlarsa, bundan dolayı bize darılıyorlarsa küsmeye ve darılmaya devam etsinler. Çünkü Edremit’in rantını kim olursa olsun kimseye peşkeş çekmeyeceğiz. Sizler Edremitliler bize yetki ve görev verdiniz. Bundan dolayı bana basındaki bazı arkadaşlarımız darıldılar, aynen darılmaya devam etsinler. Onlara da bazı partililerimize yedirmediysek, onlara da yedirmeyeceğiz. O yalan ve iftiralarının hesabını Türk yargısı karşısında verecekler. Attıkları iftiraların bedelini ödeyecekler, bunları sizlerin huzurunuzda bir kez daha söylüyorum. Susturmak için hiçbir şekilde uğraşmayacağım.   Çünkü benim ve ekibimin hiçbir şekilde yaptığımız işten şüphemiz ve kuşkumuz yok. Onun için istedikleri kadar yazsınlar ve söylesinler. Benim ekibim bütün arkadaşlarım altın gibidir, altına çamura atsan da ben dahil hiçbirimizin alnına leke süremezler, süremeyecekler.

Edremit’te yaptığımız en önemli işlerden bir tanesi de Edremit Belediyesi’ni satan değil, alan bir belediye haline getirdik. Aldığımız bu yerlerde yaptığımız işlerin bedelini anında kuruşu kuruşuna ödedik. Ciddi bir borç yüküyle devralmıştık. Bu borç yükünün büyük bölümünü ödedik ve yapılandırdık. En önemlisi zamanında yaklaşık 30 ay maaş almayan personeli olan Edremit Belediyesi’nde şu an bir günden bir güne maaşı gecikmemiştir. Bu maaş gecikmemesini Edremit’in malını veya geleceğini satarak değil, tasarruf yaparak sağladık. Biz geçmişten kalan makam araçlarına bindik, geçmişten kalan makam odaları, makam koltuklarında oturduk. Ama Edremit’i Ağır Ceza Mahkemelerinin koridorlarına değil, Avrupa Birliği’nin koridorlarına taşıyarak 12 yıldızlı ödüllü bir kent haline getirdik. Bundan dolayı suçlu olacaksak biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz.

Her şey daha dün gibi. Yaklaşık dört buçuk yıl önce

Sevgili CHP’li yoldaşlarım, kardeşlerimle birlikte;

Değerli CHP Edremit örgütümüzün bir bütün olarak eşliğinde, öncülüğünde;

Edremit halkınında yükse mi yüksek güveniyle; Edremit’i, CHP’li, halkçı, sosyal ve çağdaş belediyecilikle buluşturmak üzere, hep birlikte, büyük bir heyecan ve büyük bir azimle yola çıktık. Bu dört buçuk yılda ne zorluklar yaşadık, ne badireler atlattık, ne kumpaslar aştık. Ancak, alnımızın akı ile, şan ve şerefle, her birini geride bıraktık, önümüze baktık, işimizi yaptık. Bütün bunları sizlere birlikte yaşadık. Ancak sizlerin, partimiz CHP’nin ve Edremit halkının bize verdiği görevin, sorumluluk bilinciyle gereği neyse, sonuna kadar yaptık, gece gündüz demeden çalıştık. Bir an bile arkamıza bakmadık. Önümüzü kesmelere, her türlü çelmeleme ve tökezletmeye aldırmadık. Çok zorlandık ancak en başından duyduğunuz güvene hep sadık kaldık. Yılmadık, yıkılmadık, yorulmadık, usanmadık, bıkmadık. Dört buçuk yıl sonra, yine aynı amaçla, aynı azim ve heyecanla, ilk günkü gibi yeniden burada örgütümüzün çatısı altında sizlerle kucaklaştık.

Atatürk Cumhuriyeti ve parlamenter demokrasimize yönelik saldırılar karşısında, Edremit’te dimdik ayakta kaldık. Bu konuda ne bir taviz verdik ne bir tereddüt yaşadık. Cumhuriyetimizin değerlerini, korucu ilkelerini, Edremit’in her noktasında yaşattık, yeniden yarattık. Edremit’in merkezinde ve köylerinde aydınlanmanın ışığını yaktık. CHP’li halkçı, çağdaş belediyeciliği çok yönlü hizmetlerle halkımızla tanıştırdık. Karşılığında da güvenlerini kazandık. Bir yandan, iktidarın her türlü mali, idari ve adli baskılarına maruz kaldık; bir yandan da hem büyükşehir karmaşası, hem de büyükşehir sıkıştırması, akıl almaz uygulamaları ile alanımız daratılması, bizi halkın gözünde başarısız ve itibarsız kılma hamleleriyle karşı karşıya kaldık. Bir çoğunu dirençle etkisiz kıldık. Büyükşehir uygulamasının ilk dönemi olarak geçen dört buçuk yıl, aynı zamanda bir karmaşa dönemi olduğundan, zorluklar ve zorlamalar yüzünden, en az zararla veya kayıpla atlatmaya çalıştık. Edremit’in hakkını, hukukunu korumak için canla başla uğraştık, çoğunu başardık. Toplam altı belediyenin birleştirilmesinin çok büyük sıkıntılarını ve zorluklarını yaşadık ve aştık. Bütün bunları yeni kadrolarla değil var olan mevcut kadrolarla çalışarak başardık. Her çalışanın hakkını korumaya çalıştık ancak bizi de aşan istemediğimiz durumlarla karşılaştık. Bütün temel belediye hizmetlerini, nüfusu kat kat artan, sınırları uzayan bir Edremit’te yetersiz personelle yapmak zorunda kaldık. Başta imar olmak üzere, var olan ve ortaya çıkan her türlü rantın, hiç kimseyi kayırmadan bütün kamunun ortak yararına olmasından yana tavır aldık. İnşaat ve imarda kamumun hakkının hukukunun yanında yer aldık.

Yeşil alanları arttırıp, çevreyi, doğayı ısrarla koruyan belediyecilik yaptık. Lakin bu konuda ateşe tutulup, ihanetlere uğradık. Zayıftan, güçsüzden, ezilenden yana davrandık. Siyasetin ilkesiz, ideolojisiz, fikirsiz olup da sureti haktan görünen hücümlarına maruz kaldık.  Yola çıkarken, sizlere ve bütün Edremitlilere sözünü verdiklerimizden çoğunu hayata geçirirken; zorunlu sebeplerle henüz gerçekleştiremediklerimiz olduğunu da unutmadık. Büyükşehir uygulamasının ilk dönemi olmasından dolayı, daha en baştan öngörememe eksikliklerimiz bulunduğunun çoktan farkına vardık. Mevcut iktidarın yerel yandaşları olup, iktidarla iş tutan kimi adı lazım değillerle, çeşitli sebeplerle işbirliği yapanları da unutmadık. Bu adı lazım değillerin maksadının edremit’te CHP’li bir belediyeye ve başkanına savaş açarak asıl amaçlarının yeni dönemdeki CHP iktidarınında önünü kesmek olduğunu tam anlatamadık. CHP’li Edremit belediye başkanını, yalan yanlış dedikodularla ahlaksızca saldırılarla yıpratmayı iş edinen iktidar yandaşı ve yalakalarının aslında partimizi toplumda itibarsızlaştırma trolleri olduğunu da en başından anladık fakat tam anlatamadık. Bunlarla işbirliği yapanların, tarih önünde ve sizlerin vicdanlarında er geç mahkum olacaklarına inandık. Bunlara vaktimizi harcamadık işimize baktık. İşimize bakmayı da sizlere, partimize ve

Edremit’imize karşı onurlu bir görev saydık ve bu yolda devam kararı aldık.

Öyle yolculuklar vardır ki, bazen bitti sanılan yerde, yeniden başlar. İşte bizimde dört buçuk yıl önce, Edremit’te başlayan yolculuğumuz, böyle bir yolculuktur. Gerek siyasal mücadele alanında gerekse halkçı toplumcu belediyecilik alanında yıllarca edindiğimiz sonsuz deneyim, biriktirdiğimiz nice bilgi ve birikim, kazandığımız donanım, çağdaş bir Edremit’i hep birlikte ve mutlaka yaratma yolunda, feda olsun. Yeni dönemde sizlerle, CHP’mizle, bütün Edremitlilerle, yeniden ve hep birlikte çağdaş Edremit hedefinde; hiç kimseyi dışlamadan yanlışlarımızdan eksikliklerimizden dersler çıkararak, olumsuzluklarla ilgili öz eleştirimizi de yaparak devam etmeyi;

Cumhuriyetimize yönelik gaflet, dalalet ve hatta hıyanet karşısında şahsi egoların yarıştırılması lüksüne sahip olmadığımızı özellikle belirtmek; bütün ülkemiz için olduğu gibi Edremit için de her Cumhuriyet Halk Partiliyi, her cumhuriyetçiyi uyarmak, uyanık olmaya, sorumlu davranmaya çağırmak isterim. Sözlerime, yine Atatürk’e başvurarak son verirken burada bulunamayan bütün CHP’lileri, Edremitlileri ve birlik dayanışma gösteren siz sevgili kardeşlerimi bir kez daha sevgiyle selamlıyor kucaklıyorum. “dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar.

Hoşçakalın, dostça kalın, Cumhuriyet Halk Partili Edremit Belediyesi’nde kalın”

Eski Akçay Belediye Başkanı ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, Eski Zeytinli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Eski Altınoluk Belediye Başkanı İsmail Aynur,  Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Semerci, Belediye meclis üyeleri, Muhtarlar, esnaf odaları başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, eski belediye başkanları, partililer ve binlerce vatandaş katıldı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka adaylığını açıkladığı basın toplantısının bitiminde cadde ve sokakları dolduran kalabalık tarafından coşkulu bir şekilde uzun süre alkışlandı.

Kamil SAKA Kimdir?

1954 yılında Güre’de doğdu. Annesi ev hanımı, babası ise öğretmenlik mesleğini yaptı. İlk, orta ve lise öğrenimini Edremit’te tamamladı. 1978 yılında Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. Edremit’e gelerek serbest mühendis ve müteahhit olarak iş hayatına atıldı. 1979 yılında Günseli Hanım ile evlendi ve bir kız çocukları dünyaya geldi.

46 YILDIR CHP ÜYESİ

Lise yıllarındayken siyasete ilgi duymaya başladı. Liseyi bitirdikten sonra, 1972 yılında CHP’ye üye oldu ve gençlik kollarında mücadele vermeye başladı. Üniversite yıllarında yurtsever saflarda mücadelesini sürdürdü. 12 Eylül askeri darbesinden sonra siyasi hayatı kesintiye uğradı.

HAYATI SOSYAL DEMOKRAT MÜCADELEDE GEÇTİ

Vatani görevini yedek subay olarak yerine getirerek, Edremit’e dönüp iş hayatına devam etti. Siyasi yasakların kalkması ile Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SODEP) Edremit kurucu üyeliği ve yöneticiliği görevinde bulundu. Daha sonra Halkçı Parti ve SODEP birleşmesi ile kurulan SHP’ye katıldı.

33 YAŞINDA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ

1987 yılında Güre Köyü, belediyeye dönüştürüldü. SHP’nin Güre Belediye Başkan Adayı olarak seçime katıldı. Henüz 33 yaşındayken Güre’nin ilk belediye başkanı seçildi.

TÜRKİYE REKORU

1987, 1989, 1994, 1999, 2004 ve 2009 seçimlerinde Güre Beldesi’nden 6 dönem üst üste seçildi. Büyükşehir yasası ile beldelerin kapatılması nedeniyle partisi CHP’nin önseçimle adayı olarak 2014 yılında da Edremit ilçesinin Belediye Başkanı seçildi. Toplam da 7 kez üst üste seçilerek Türkiye’nin en uzun süre belediye başkanlığı yapan kişisi unvanına sahip oldu ve yaşamının 33 yılını sevdalısı olduğu Güre Beldesi ile Edremit ilçesine  ve halkına hizmet ederek geçirdi.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ARSLAN KURBAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, bir mesaj yayınlayarak vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı. Edremit Belediye Başkanı Selman

BAŞKAN DEVECİLER BAYRAM MESAJI

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını

Başkan Yılmaz; 34 yıllık sorunu çözdü

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortaya koyduğu irade ile 18.02 bölgesinde 34 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorununu çözerek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz