İZMİR, BALIKESİR VE ÇANAKKALE ÜÇGENİN DE YENİ BİR İL (EDREMİT)

Ana Sayfa » Yazarlar » Barbaros Şavkın » İZMİR, BALIKESİR VE ÇANAKKALE ÜÇGENİN DE YENİ BİR İL (EDREMİT)
Paylaş
Tarih : 18 Mayıs 2017 - 2:28

İzmir, Balıkesir ve Çanakkale üçgenin de yeni bir il (EDREMİT)

Türkiye de başlıca Tunceli benzeri olmak üzere,  bir çok ilden fazla nüfusa sahip olan Edremit, yeni çıkacak bir KHK ile il olacağı söylentileri bürokratik ortamlarda konuşulmakta. 150 bin civarında sadece ilçe nüfusa sahip olan Edremit, il olması dahilinde Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Havran’ı da yani körfezi oluşturan ilçeleri kendi bünyesine alacağı düşünülüyor ve böylece ortaya 300 bin den fazla nüfusa sahip yeni bir il çıkıyor, Türkiye de ki mevcut olan 25 tane ilin nüfus ortalamalarından daha büyük bir il demek oluyor.

Önümüzde ki süreçte,çıkabilecek bir kararname ile il olma olasılığına bakılırsa, Balıkesir’in Büyükşehir statüsünü kaybetmemesi için, Ankara siyaseti, Bandırma veya Edremit arasında tercih yapmak zorunda kalabilir.

Yıllardır Balıkesir siyasetçileri yüzünden, onların oluşturduğu baskı ve lobilerle gelişip kalkınma hususunda sorun yaşayan Körfez, çıkabilecek bir KHK ile yeni il olacak ilçeler kararnamesi sayesin de, ulaşması gereken konuma sahip olacağını, Ege’nin bir numaralı turizm kenti olmaya aday olacağını düşünüyoruz.

Balıkesir, iki sahil bölgesini kaybetmek istemeyecek, denize çıkan yolların birini açık kalmasını isteyecek ve kaybedilecek iki bölge, Balıkesir’i kırsal da küçük bir il haline sokacaktır, bu nedenle Bandırma veya Edremit bu konuda Ankara tarafından tercih sebebi olacaktır.

Balıkesir siyasilerinin Ankara üzerinde oluşturacakları baskı, Edremit’in il olmasına engel olmaya yetebilir. Körfez’den bölgemizden Mecliste aktif siyasetçi olmadığını göz önüne alırsak Bandırma daha şanslı gözüküyor, Edremit körfezin de özellikle yerel yönetimlerin STK’ların bu konuda iyi çalışmaları gerekiyor.

Geçtiğimiz günler de yaptığımız haberde, Türkiye de il olmaya aday şehirler vardı bunlar değerlendiriliyor bir kısmı olacak bir kısmı kalacak şartlar baskılar bunu yönlendirecek ama kaçınılmaz gerçeklerden biri, bazılarının il olacağı kesin.

Bandırma veya Edremit ikisinden biri il olduğunda Balıkesir Büyükşehir olarak kalacak çünkü kalan nüfus yeterli geliyor.

Edremit il olmazsa ve diğer ihtimal Bandırma il olursa; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi körfeze iyi projeler ve büyük yatırımlar yapacaktır elbette, Balıkesir’in sahile açılan kapısı bu bölge olacak çünkü, vatandaş çok daha fazla hizmet görecek hiç şüphemiz yok fakat bütün hakimiyet kontrol merkezde olacağı için körfez kendini yönetemeyecek, körfez’in geleceği için kararlar alamayacak, bölgenin gelirleri, rantı merkez de dönecek haliyle.

Bandırmanın il olması durumun da, turizm şehri olmayacak belki ama sanayileşme hususunda faydalı olacaktır,  Çanakkale köprüsünün de yapılacağı düşünülürse avantajlı bir il olabilir, yatırım bölgeleri açılabilir istihdam sağlar.

Edremit il olması dahilin de ise iyi yatırımlarla Ege’nin bir numaralı turizm kenti haline gelebilir körfez, yazın deniz ve doğası, kışın dağ ve sağlık turizmi yatırımlarıyla, 12 ay turizme hizmet verecek Türkiye’nin marka şehri olabileceğini düşünüyoruz.

Hedef Haber 

Barbaros ŞAVKIN

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ARSLAN KURBAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, bir mesaj yayınlayarak vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı. Edremit Belediye Başkanı Selman

BAŞKAN DEVECİLER BAYRAM MESAJI

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını

Başkan Yılmaz; 34 yıllık sorunu çözdü

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortaya koyduğu irade ile 18.02 bölgesinde 34 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorununu çözerek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz