KADINLAR BAŞ TACIMIZDIR

Ana Sayfa » Haberler » KADINLAR BAŞ TACIMIZDIR
Paylaş
Tarih : 15 Ocak 2019 - 21:50

Burhaniye Belediyesi Sosyal Belediyecilik anlayışı ile sürdürdüğü projeler kapsamında toplumun her kesimini gözetiyor ve işlerini farklı guruplar yönelik olarak planlıyor. Bu kapsamda 5 yıl boyunca Burhaniye’de kadınlara yönelik yaptığı işler ile kadınların ekonomik ve sosyal hayat içerisinde daha fazla yer almasını sağlayan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal kadınlarımız baş tacımızdır dedi.

Burhaniye Belediyesi Sosyal Belediyecilik anlayışı ile sürdürdüğü projeler kapsamında toplumun her kesimini gözetiyor

Farklı çalışmalarla kadınların istihdamı, sosyalleşmesi ve gelişmesi için bir dizi faaliyetler gerçekleştiren Burhaniye Belediyesi özellikle ev hanımlarına ve iş hayatında yer almayan kadınlara yönelik iş imkânı oluşturabilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Burhaniye Belediyesi bünyesinde açılan kurslar ve yapılan faaliyetler ile kadınlar birçok alanda hobi kazandığı gibi el sanatları öğrenerek bir meslek ediniyor. Bu kapsamda gerek Ahmet Akın Kültür Merkezi üst katında oluşturduğu yeni alan ile gerekse açılan Kadın Emeği Satış Noktası gibi alanlar ile kadınlar kendi emeklerinin farkına varıyorlar.

KADIN EMEĞİ SATIŞ NOKTASI İLE KADINLARA İŞ KAPISI AÇILDI

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın öncülüğünde açılan Burhaniye Belediyesi Kadın Emeği Satış Noktası ile ev hanımları kendi el emeği göz nuru işlerini satma imkânı buluyor. Burhaniye stadyumunun yanında bulunan 8 Eylül çarşısında açılan yeni bir dükkanda Burhaniyeli kadınların ürettiği el işi ürünler Burhaniye Belediyesi görevli personeli tarafından satılıyor. Satılan ürünlerin maddi geliri daha sonra mal sahibine veriliyor. Bir birinden farklı orijinal ve geleneksel el işi ürünlerin sergilendiği Kadın Emeği Satış Noktasına kadınlar kendi ürettikleri ürünleri ücretsiz olarak bırakıyor. Fiyatlarını da kendi belirleyen hanımların ürünleri satıldığı takdirde yine hiçbir ücret karşılığı olmadan ürünün parasını belediyeden alıyor. 2018 yılında hizmete giren Kadın Emeği Satış Noktasının 275 üyesi bulunuyor.

KADINLAR HEM HOBİ EDİNİYORLAR HEM DE ÖĞRENİYORLAR

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın göreve geldiği gibi yaptığı ilk işlerden birisi olan Ahmet Akın Kültür Merkezinin üst kısmının düzenlenmesi işi oldu. Düzenlenen yer ile kadınlara yeni kurs alanları yaratıldı. Burhaniye Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen kursalar çerçevesinde halk eğitim hocaları kadınlara takı tasarımı, mefruşat ipek kozası, ev ürünleri hazırlama gibi konularda kurslar veriyorlar. Ayrıca projeyi daha da yerelleştiren Burhaniye Belediyesi mahalle muhtarlık binalarında da aynı kursları veriyor. 5 yılda toplamda bu kurslardan 2088 kadın yararlanarak yeni bir el becerisi elde etti.

PAZARDA KADINLAR İÇİN ÖZEL SATIŞ NOKTASI

Kadınların ev ekonomisine katkıda bulunabilmesi adına Burhaniye Merkez pazarında kurulan Hamarat Elleri Pazarı ise kadınlar için ayrı bir gelir kapısı olarak değerlendiriliyor. Giyim pazarı içinde kurulan özel pazarda kadınlar kendi ürettikleri el işi ve kuru gıda ürünlerinin satışını yapıyorlar.

KÜÇÜK YÜREĞİNE KOSKOCA SEVGİLER SIĞDIRAN, KAHRAMAN KADINLARIMIZ EKSİK OLMASIN

Kadınlarımızın hazırladığı, içinde yer aldığı her projeye sonun kadar destek çıkıyoruz diyen Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları büyük önem taşımaktadır. Bu bilinçle Burhaniye Belediyesi olarak kadınlarımızın her daim yanında olmaya çalışıyor ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Bizler ‘kadınlarımız baş tacımız dedik’ ve onların her daim yanında olduk. Hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren, küçük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, kahraman kadınlarımız eksik olmasın!” dedi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ARSLAN KURBAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, bir mesaj yayınlayarak vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı. Edremit Belediye Başkanı Selman

BAŞKAN DEVECİLER BAYRAM MESAJI

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını

Başkan Yılmaz; 34 yıllık sorunu çözdü

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortaya koyduğu irade ile 18.02 bölgesinde 34 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorununu çözerek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

Nilsu Çekmen
19 Ocak 2019 - 11:31

Başarılar sizlerle olsun. Tebrik ederim.