ORTAYA KARIŞIK

Ana Sayfa » Yazarlar » ORTAYA KARIŞIK
Paylaş
Tarih : 02 Aralık 2018 - 19:16

Söylediği sözler ile tarihe imza atan bir toplumuz.

Hepimizin bildiği ve adeta toplumumuzun özdeyişi haline gelmiş düşündürücü bir sözümüz vardır “uzunluğu değil işlevi önemli” diye.

Evet dostlar, bende bugün uzun satırlar ile değil de orta kararında satırlarla birkaç konuyu kısaca kaleme almaya çalışacağım.

***

Dostlar,

Kimilerine göre belli bir kesim tarafından nankörâne (?) eleştirilen iktidarımız, bugünlere nasıl geldi dersiniz?

Hatırlayın bakalım. Yıllar önce bu ülke de mütedeyyin kesimin insanlarına baskı varmıydı yokmuydu?

Üniversitelere alınmayan kapalı kızlar, ibadetleri nedeniyle sicili bozulan devlet memurları ve bu nedenle mesleğinden ihraç edilen insanlar ve daha birçok örnek.

Dolayısıyla, siyasi arenada kendilerini ezilen kesimin sesi olarak niteleyen kişiler de bu zemini çok iyi kullanarak bugünlere geldiler.

Peki bu zemini kim yada kimler hazırladı ?

***

Şimdilerde ise kimileri ATATÜRK’çü düşüncenin elden gittiğini vatanın milletin mahvolduğunu iddia ediyorlar.

İşte böyle söyleyenlere iki cümle ile cevap vermek istiyorum. “Atatürkçü düşünce, oturduğun yerde

Atatürkün kaşını gözünü düşünmek değildir. Atatürkçü düşünce çağdaşlık diyerek aklını fikrini başında örtüsü olan kadını gericilik ile suçlamak değildir. Atatürkçü düşünce inancı gereği ibadetine hassasiyet gösterenlere gericilik yaftasını yapıştırmak ve sinsi sinsi  “sen de onlardansın” demek değildir.

Atatürkçü düşünce, “bu ülkede yaşanmaz” diyerek, yurt dışında yaşamaya başlamak değildir.

Atatürkçü Düşünce, bu ülkenin yegane düşünce adamı, askeri dehası, başkomutanı ve ilkelerini tamamen insani düşüncelerle bencillikten uzak ulusun menfaatleri üzerine ortaya koyan Mustafa

Kemal Atatürk’ü idrak etmek için çaba göstermektir.

Şimdi soruyorum size, kronolojik tarihi bilgiler dışında Atatürk’ü ne kadar tanıyorsunuz?

Okul sıralarında elimize tutuşturulan tarih kitapları ötesinde Mustafa Kemal Atatürk’ü anlayabilmek için kaç kitap okudunuz yada araştırma yaptınız ?

Bu soru, kimsenin haberi olmadan kendi dünyanızın hakikati ile yüzleşmenize vesile olmuştur umarım.

***

Gelelim önümüzde ki yerel seçimlere. Siyasilerimiz her zaman olduğu gibi burada da samimi duruşlarını sergiliyorlar.

Ne diyorlar “İttifak Yok” ancak şöyle bir yol izliyorlar, kim nerede kuvvetli ise diğeri onun oylarını bölmemek için orada aday göstermiyor. Bunun da adına jest diyorlar.

Anlayacağınız bu seçimlerde ittifak yok, jest var.

***

Yeri gelmişken şunu da hatırlatmakta fayda görüyorum.

Ülkemizin “SON BAŞBAKAN” ünvanını taşıyan ve kendisi İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürü olmadan çok kısa bir süre önce, geçmişte yıllarca aynı işyeri çatısı altında birlikte ekmek yediğimiz. Camialtı Tersanesinde Mühendis Kadrosuyla Dizayn Şefliği yapan;  çok kıymetli, muhterem, değerli ve aziz insan, Türk siyasetinde eşi emsali bulunmayan, konuşmasıyla, esprileriyle anlattığı fıkralar ile siyaset tarihimize adını altın harflerle kazıyan büyük şahsiyet. Nadide kişilik, kendisine çok büyük saygı duyduğum, kendisini her zaman tebessüm ile andığım, kendisine günde beş vakit dua ettiğim, meclisimizin başkanı Binali YILDIRIM beyefendi son genel seçimlerde basına vermiş olduğu beyanatında ne demişti?

“Seçim kampanyalarında söylenenle, sorumluluk omuzlarınıza yüklenince söylemleriniz hiçbir zaman aynı olmaz. Hiçbir ülkede de aynı olmaz. Bu siyasetin gereğidir. Siyaset ile hakikat herzaman birbiriyle örtüşmez”

Evet, değerli dostlar değerli devlet büyüğümüzün bu sözü önümüzdeki yerel seçimlerde sizin kılavuzunuz olsun.

Sonra hayal kırıklığına uğramayın.

***

Yerel seçimler telaşından kısa bir süre önce ortaya yeniden “ANDIMIZ” polemiği çıkarıldı. Bu konuda “Danıştayın Kararı” ciddi bir şekilde eleştirilerek “Bizim Tek Andımız Vardır O da İstiklal Marşımızdır” dendi.

Amenna ve saddekna.

vatandaşının gerçek anlamda tek andı elbette İstiklal Marşıdır.

Ancak şunu hatırlatmak istiyorum.

14.Mart.2018 Çarşamba günü Sayın Cumhurbaşkanımız, Ankara’da “Muhtarlar Toplantısı” konuşmasında şu cümleleri söylemişti;

“İstiklal Marşımızın anlamını ancak dilimizle birlikte kalbimizle birlikte okuduğumuzda anlayabiliyoruz. En büyük üzüntüm marşı yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. Burada da bestekarlara görev düşüyor. Güfte var, istenilen beste yok…”

Cumhurbaşkanımızın bu sözlerinden sonra halkımız içerisinde gizli kalmış kimi müzik dehaları, o önemli satırları yeniden bestelemişler ve o besteler ulusal medya da haberlere kadar konu olmuştu.

Hatırladınız mı ?

***

Son olarak dostlar

Afiyet şeker olsun diyelim. Gözümüz yok gerçi sonrasında kolestrol tavan yaptı demeyin. Duyduğuma göre her biriniz ayda 15 kg et yiyormuşsunuz.

Sonrasında kolestroldü, kalpdi diye şikayette bulunmayın.

Sizlere tavsiyem 30 Ağustos’ta Sarayda Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu resepsiyonda, misafirlere sunulan menüde yer alan “Ejder Suyunu” da menünüzde yer verin. Çünkü Likopen içeren bu meyve, yemiş olduğunuz etin vücudunuzda kolestrol oluşumunu yok ediyor. Yani Ejder Meyvesi tam bir kalp dostu meyve.

Eeeee yani ayda kişi başına 15 kg et yediğiniz zaman kalbinizi zorlamak istemiyorsanız bu meyveyi de yiyeceksiniz.

Sayın Cumhurbaşkanımızı örnek alın.

***

Bugünlük bu kadar.

Layık olanlara selamlar.

 

Ziya Burhan Sönmez

Yirmibirinci Koğuş

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

REALİTE

Salak veya Aptal insanlarla yol yürüyebilirsiniz,Biat ederler güne göre menfaat sağlarlar, hatta Mevcut bulundukları makamlar ile yaptıkları mücadelenin

TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR

Beklenen gerçekleşti. Trump’ın çağrısı üzerine Vaşington’da toplanan göstericiler, seçim sonuçlarını onaylamak üzere toplanan

TELEGRAPH; SAVAŞIN GALİBİ TÜRKİYE

Telegraph gazetesinde, “Azerbaycan-Ermenistan savaşının en büyük galibi Türkiye” başlıklı analize yer verildi. “SAVAŞI

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz