Sahurun evde, iftarın cennette yapıldığı yerdir Filistin.

Ana Sayfa » Haberler » Yerel » Kültür-Sanat » Sahurun evde, iftarın cennette yapıldığı yerdir Filistin.
Paylaş
Tarih : 28 Nisan 2017 - 20:55

“Sahurun evde, iftarın cennette yapıldığı yerdir Filistin..”

Her zaman başarılarla anılmak ve değerlerimizi yücelterek yaşatmak amacıyla projeler hazırlayan Edremit’ten; “Sahurun evde iftarın cennette yapıldığı yerdir” diyerek tasvir edilen kardeş ülkemiz Filistin’e ziyaret gerçekleştirildi.

Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleşen Filistin Kardeş Okul Projesi’nin 2. ayağına İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi, 75. Yıl Ortaokulu ve Zeytinli Naim Süleymanoğlu İlkokulu öğrenci öğretmen ve okul müdürleri katıldı.  Ziyaret Telaviv, Yafo ve Miraç Kandilinde “İşgal altındaki toprakların sıkışan kalbi” olan Kudüs’te Mescidi Aksa ziyareti ile başladı.

Filistinli kardeşlerimizin dolu dolu hazırladıkları bir program ile devam eden ziyarette geçmişi yüzyıllara dayalı kardeşlik duygusu ile diller farklı olsa da gönüllerin bir olduğu Kardeş ülke çocukları bir araya geldi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç yoğun bir programla ziyaretlerine başladıklarını belirterek, Filistin topraklarının kokusunu, oradaki zeytin ağaçlarının gölgesini, Filistinli çocukların korkusuz masumiyetlerini ve Türkiye’den geldiğimizi anlayan insanların sevinçlerini görmenin ve yaşamanın mutluluğuyla  her günün güzel planlamış etkinliklerle devam ettiğini, Filistin insanlarının kendilerini çok güzel ağırladıklarını belirtti.

Kardeş Okulumuz Kudus Dar Al-Tifel’de  İlçemiz proje ekibinin resmi törenle karşılandıkları  resepsiyona Filistin Büyükelçi Yardımcısı Erman Topçu da katılarak   ziyaretlerde ekibimize eşlik etti.

Proje ekibimiz,  acılarıyla sancılarıyla ve şu anda İsrail hapishanelerinde yatan 10.000’e yakın esirleriyle ve hiçbir zaman yitirmedikleri umutlarıyla ayakta durmaya çalışan güzel insanların memleketi Filistin’de Sayın Başkonsolosumuz Hüsnü Gürcan Türkoğlu’nun nazik davetine katıldılar. Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç Başkonsolosumuz Hüsnü Gürcan Türkoğlu Bey’e geldikleri günden beri göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederek kendilerine ülkemizden götürdükleri hediyeleri takdim ettiler. Anasınıfından liseye Filistinli her kademeden öğrencinin Türk kardeşlerini büyük bir sevgi ve heyecanla karşıladıklarını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç; bu ziyaret için çok kısa bir zamanda Türkçe öğrenmeyi başaran öğrencilerin kendisini oldukça duygulandırdığını da ifade etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç; Avrupa’da gerçekleştirilen pek çok projenin yanında bambaşka duyguları, kardeşliği, tarihi, kutsal topraklarımızı ve tüm değerlerimizi bize hatırlatan, yaşatan ve yaşatmaya devam edeceğinin teminatını veren bu güzel projede yer almanın haklı gururuyla başta projenin mimarı Yıldız Koçyılmaz Artan olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini belirtti.

Filistin davasını yüreğinde hissederek proje faaliyetlerini sürdüren ekibimiz; Bu projeyle kitaplardan okuduğumuz  “Kudüs’ün daracık sokaklarında bir sabah namazı vakti Mescid-i Aksa’ya doğru yürüyor olmanın hayalini ve Hz. Ömer’in, Selahaddin Eyyubi’nin, Kanuni Sultan Süleyman’ın, Sultan Abdulhamid’in ayak sesleriyle birlikte Kudüs’ün taş duvarlarının iç ferahlatan soğukluğunu” gerçekten hissedebilme ve yaşama fırsatı elde ettiler.

Filistin’de Türk misafirlerini en kalbi duygularla karşılayan Filistinli kardeşlerimize en derin sevgi ve şükranlarımızla;

“Canım dostum sen canım içinde cansın

Ehli imanın yanında sen sahibi şerefu şansın

Savaş meydanında en büyük kahramansın

Can Filistin, dost Filistin, canım sana kurban Filistin”

يمكنك، الأصدقاء الأعزاء يا عزيزي

لديك فرصة الشرف بجانب شعب الإيمان

أنت أعظم بطل في ساحة المعركة

يمكن فلسطين، أصدقاء الفلسطيني، يا الضحايا الفلسطينيين العزيزة

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ARSLAN KURBAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, bir mesaj yayınlayarak vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı. Edremit Belediye Başkanı Selman

BAŞKAN DEVECİLER BAYRAM MESAJI

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını

Başkan Yılmaz; 34 yıllık sorunu çözdü

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortaya koyduğu irade ile 18.02 bölgesinde 34 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorununu çözerek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz