TELEGRAPH; SAVAŞIN GALİBİ TÜRKİYE

Ana Sayfa » Yazarlar » Barbaros Şavkın » TELEGRAPH; SAVAŞIN GALİBİ TÜRKİYE
Paylaş
Tarih : 12 Kasım 2020 - 1:40

Telegraph gazetesinde“Azerbaycan-Ermenistan savaşının en büyük galibi Türkiye” başlıklı analize yer verildi.

“SAVAŞI TÜRKİYE KAZANDI”

Ermenistan’ın “aşağılayıcı” barış anlaşmasını kabul etmekten başka çaresi kalmadığı yorumu yapılan analizde, “Kremlin, Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ’daki 6 haftalık çatışmayı sona erdiren anlaşmayla Güney Kafkasya’da barışı sağlamış olabilir, ancak savaşı Türkiye kazandı.” ifadesi kullanıldı.

”TİMES GAZETESİ”

Baş köşe yazısında da Dağlık Karabağ’daki savaşın sona ermesinin barışçıl olmadığı, Ermeni göstericilerin bir “teslimiyet” anlamına gelen barış anlaşması haberini protesto etmek için hükümet binalarını bastığı aktarıldı.

“Sonuç, bölge siyasetinde belirleyici rol oynama niyetinin sinyalini veren Türkiye’nin Azerbaycan lehine kuvvetli müdahalesinin ardından kaçınılmazdı.” ifadesine yer verilen yazıda, anlaşmanın, “Güney Kafkasya haritasının kalıcı ve kapsamlı şekilde yeniden çizilmesine giden bir yola işaret ettiği” değerlendirmesi yapıldı.

Metinde, Rusya’nın Ermeniler için her şeyi ortaya koymama kararının, Türkiye’nin gelecek yıllarda bölgedeki belirleyici rolünü sabit kıldığı yorumu yapıldı.

“TÜRKİYE’NİN YÜKSELEN GÜCÜ DÜŞMANLARINI KORKUTMALI”

TVXS haber sitesinde George Stamkos imzalı “Jeopolitik oyuncu Türkiye” başlığıyla çarpıcı bir makale yayınlandı. 

Türkiye’nin artık bölgesel bir oyuncu olmaktan çıkıp dünyaya yön veren bir devlet haline dönüştüğünü belirten Stamkos “Türkiye; Arnavutluk, Katar, Eritre, Sudan, Nijer ve Libya gibi ülkelerde askeri üsler kurdu. Tüm bunlar, 84 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olması, NATO’nun en büyük ikinci ordusu, aynı zamanda önemli bir sanayi üssü ve savunma sanayi olmasıyla birleştiğinde, uluslararası alanda jeopolitik bir oyuncu olduğu inancını pekiştiriyor. Bu yükselen güç karşısında birçok düşmanın korkması gerekir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin aktif bir jeopolitik oyuncu olduğunu kaydeden Stamkos, “Türkiye, 2000 yılından itibaren, demografik büyüklük, ekonomik büyüme, askeri güç ve hepsinden önemlisi milli irade ve kararlılık nedeniyle yavaş ama istikrarlı bir şekilde büyüdü ve çevresinde gücü teşvik eden aktif bir jeopolitik oyuncu haline geldi” dedi.

Hedef Haber – Dünya Basını

Telegraph gazetesinde, "Azerbaycan-Ermenistan savaşının en büyük galibi Türkiye" başlıklı analize yer verildi.

Facebook – Hedef Haber Sayfasını Takip Edebilirsiniz

https://www.facebook.com/HedefGazeteDergi

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

EDREMİT EMNİYETİ SUÇLULARA GÖZ AÇTIRMIYOR

Mayıs ayı içerisin de Edremit Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce yapılan çalışmalarda; 27 Adet Ruhsatsız Tabanca, 32 Adet Yivsiz

BÜYÜKŞEHİR’DEN KIRSAL ATAĞI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda kalkınma ve şehir ekonomisine katkı sağlayacak çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Yücel Yılmaz’ın

BAŞKAN ARSLAN’IN 19 MAYIS KUTLAMASI

Tam Bağımsız Türkiye ufkuyla 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle yâd ediyorum. “19

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz