TUNCEL KURTİZ, EDREMİT’TE MEZARI BAŞINDA ANILDI

Ana Sayfa » Haberler » TUNCEL KURTİZ, EDREMİT’TE MEZARI BAŞINDA ANILDI
Paylaş
Tarih : 27 Eylül 2018 - 22:46

Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz, ölümünün 5. yılında Edremit ilçesinde Kazdağları’nın eteklerindeki mezarı başında anıldı.

Sanatçı Tuncel Kurtiz’in ölümünün 5. yıl dönümü nedeniyle Edremit Belediyesi tarafından anma programı düzenlendi. İlçeye bağlı Kazdağları’nın eteklerinde Çamlıbel kırsal mahallesindeki mezarı başında düzenlenen anma törenine Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, sanatçının eşi Menend Kurtiz, sanatçı Altan Erkekli, Veysel Diker, yakınları, dostları ve hayranları katıldı. Sanatçının sesinden şiir dinletileri yapılırken, hayranları törende duygulu anlar yaşadı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Kurtizin vefatı ile Türkiye’nin ve sanat camiasının yeri doldurulamayacak bir değerini kaybettiğini belirterek,  yeri doldurulamayacak çok önemli değer olduğunu belirterek, “Usta bir sinema sanatçısı desek zirvede, tiyatro sanatçısı desek zirvede. Senarist, yazar, yönetmen, kitap sahibi, her şeyin ötesinde adam gibi bir insandı. Amacımız onun adını ve eserlerini gelecek kuşaklara aktarıp daha fazla duyurarak yeni yeni Tuncel Kurtiz’ler çıkmasını sağlayabilmek. Çünkü Türkiye’nin yeni Tuncel Kurtiz’lere ihtiyacı var. İnanıyorum ki kendi istediği yerde, huzur içinde yatıyor. Bir kez daha saygıyla anıyorum, ışıklar içinde yat nurlar içinde uyu diyorum” dedi.

Sanatçı Altan Erkekli de yaptığı konuşmada “Yaşamı boyunca dimdik ayakta idi. Feseyfesiyle, hayata bakışıyla, devrimciliğiyle, sanatçılığıyla, bir ağabey, bir öğretmen, yürekli bir aslandı. Onun filmleri, tiyatro oyunları, bizim genç kuşak dediğimiz arkadaşlara ders olarak okutulmalı, onun yeteneklerinin, hayata bakışının, dürüstlüğünün, erdeminin, sanat okullarında, liselerde sanat derslerinde bir sanatçı, bir aydın nasıl olunur, yürekli bir insan nasıl olunur diye anlatılmalıdır. O bizi Kazdağları’ndan duyuyor, görüyor. Biz çoğaldıkça, bu sesimizi haykırdıkça burada bir avuçta olsak bile tüm Türkiye’ye bu enerjiyi, bu duyguyu yayacağız. İnanıyorum ki onların açtığı bu güzel yol, Türkiye’nin aydınlık geleceğine ışık tutacaktır” dedi.

Sanatçının eşi Menend Kurtiz açıklama yapmazken, sadece “Bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim” dedi. Ardından Kurtiz’in mezarına çiçekler bırakılırken, ardından Çamlıbel Mahallesi Muhtarlığı önünde pilav ayran dağıtıldı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ARSLAN’A FETÖ TAKTİĞİ İLE SALDIRIYORLAR

ZEKAİ KAFAOĞLU İÇİN DE AYNI CÜMLELERİ KULLANABİLİRMİSİNİZ?FETÖ TAKTİĞİ OLAN, AYNI ALT YAPI İLE SALDIRIYORLAR! Göreve geldiği günden

BAŞKAN ARSLAN’DAN 9 EYLÜL MESAJI

Edremit’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılında; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Köprülülü Şehit Hamdi Bey başta

8 EYLÜL BURHANİYE’DE KUTLANDI

Burhaniye’nin kurtuluş günü düzenlenen tören ve etkinlikle kutlandı. Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler yaptığı konuşmada “Burhaniyeliler,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz