TUNCEL KURTİZ, EDREMİT’TE MEZARI BAŞINDA ANILDI

Ana Sayfa » Haberler » TUNCEL KURTİZ, EDREMİT’TE MEZARI BAŞINDA ANILDI
Paylaş
Tarih : 27 Eylül 2018 - 22:46

Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz, ölümünün 5. yılında Edremit ilçesinde Kazdağları’nın eteklerindeki mezarı başında anıldı.

Sanatçı Tuncel Kurtiz’in ölümünün 5. yıl dönümü nedeniyle Edremit Belediyesi tarafından anma programı düzenlendi. İlçeye bağlı Kazdağları’nın eteklerinde Çamlıbel kırsal mahallesindeki mezarı başında düzenlenen anma törenine Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, sanatçının eşi Menend Kurtiz, sanatçı Altan Erkekli, Veysel Diker, yakınları, dostları ve hayranları katıldı. Sanatçının sesinden şiir dinletileri yapılırken, hayranları törende duygulu anlar yaşadı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Kurtizin vefatı ile Türkiye’nin ve sanat camiasının yeri doldurulamayacak bir değerini kaybettiğini belirterek,  yeri doldurulamayacak çok önemli değer olduğunu belirterek, “Usta bir sinema sanatçısı desek zirvede, tiyatro sanatçısı desek zirvede. Senarist, yazar, yönetmen, kitap sahibi, her şeyin ötesinde adam gibi bir insandı. Amacımız onun adını ve eserlerini gelecek kuşaklara aktarıp daha fazla duyurarak yeni yeni Tuncel Kurtiz’ler çıkmasını sağlayabilmek. Çünkü Türkiye’nin yeni Tuncel Kurtiz’lere ihtiyacı var. İnanıyorum ki kendi istediği yerde, huzur içinde yatıyor. Bir kez daha saygıyla anıyorum, ışıklar içinde yat nurlar içinde uyu diyorum” dedi.

Sanatçı Altan Erkekli de yaptığı konuşmada “Yaşamı boyunca dimdik ayakta idi. Feseyfesiyle, hayata bakışıyla, devrimciliğiyle, sanatçılığıyla, bir ağabey, bir öğretmen, yürekli bir aslandı. Onun filmleri, tiyatro oyunları, bizim genç kuşak dediğimiz arkadaşlara ders olarak okutulmalı, onun yeteneklerinin, hayata bakışının, dürüstlüğünün, erdeminin, sanat okullarında, liselerde sanat derslerinde bir sanatçı, bir aydın nasıl olunur, yürekli bir insan nasıl olunur diye anlatılmalıdır. O bizi Kazdağları’ndan duyuyor, görüyor. Biz çoğaldıkça, bu sesimizi haykırdıkça burada bir avuçta olsak bile tüm Türkiye’ye bu enerjiyi, bu duyguyu yayacağız. İnanıyorum ki onların açtığı bu güzel yol, Türkiye’nin aydınlık geleceğine ışık tutacaktır” dedi.

Sanatçının eşi Menend Kurtiz açıklama yapmazken, sadece “Bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim” dedi. Ardından Kurtiz’in mezarına çiçekler bırakılırken, ardından Çamlıbel Mahallesi Muhtarlığı önünde pilav ayran dağıtıldı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ARSLAN KURBAN BAYRAMI’NI KUTLADI

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, bir mesaj yayınlayarak vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutladı. Edremit Belediye Başkanı Selman

BAŞKAN DEVECİLER BAYRAM MESAJI

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını

Başkan Yılmaz; 34 yıllık sorunu çözdü

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortaya koyduğu irade ile 18.02 bölgesinde 34 yıldır çözülemeyen mülkiyet sorununu çözerek

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz