TÜRK KIZILAY UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR

Ana Sayfa » Haberler » TÜRK KIZILAY UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR
Paylaş
Tarih : 22 Nisan 2020 - 19:31

TÜRK KIZILAY BALIKESİR ŞUBESİ HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİ İLE UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR

Ülkemiz koronavirüs sebebiyle zor zamanlardan geçiyor. Türkiye’de kronik hasta, 65 yaş üstü  ve ihtiyaç sahibi vatandaşların izolasyon sebebiyle evden çıkamaması, virüs sebebiyle üretime ara verilen işletmelerde personellerin ücretsiz izne çıkarılması, birçok vatandaşın işini kaybetmesi, ekonomik faaliyetlerin askıya alınması  sosyal yardımlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç hissettiriyor. Bu dönemde en çok zarar gören aile kurumunu ayakta tutmak için Türk Kızılayı ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınıyla birlikte çalışmalarına başlayan ve yüzbinlerce insana yardım ulaştıran Türk Kızılay, Ramazan ayı boyunca da sosyal yardımlarını sürdürecek. Ramazan ayı için “Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna” sloganıyla kampanya başlatan Türk Kızılay, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarına destek oluyor.

Türk Kızılayı ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınıyla birlikte çalışmalarına başlayan ve yüzbinlerce insana yardım ulaştıran Türk Kızılay, Ramazan ayı boyunca da sosyal yardımlarını sürdürecek.

Türk Kızılayı Balıkesir Şubesinin son çalışmaları hakkında bilgi veren Şube Başkanı Av. Şükrü Güneş şunları söyledi.

“Türk Kızılay Balıkesir Şubesi olarak koronovirüse rağmen çalışmalarımız ara vermeden devam ediyor. Hayırseverlerin yaptığı bağışların ihtiyaç sahiplerine ulaşması için gönüllülerimiz ev ev dolaşıyor. İlk olarak yapılan müracaatları değerlendiren çalışan ve gönüllülerimiz, gerekli tedbirleri alarak haftanın her günü izolasyon sebebiyle günlük ihtiyaçlarını karşılayamayan 65 yaş üstü, kronik hastalığı bulunan veya işini kaybetmiş ihtiyaç sahiplerine yardımları ulaştırıyor. Bağışçılarımız ve hayırseverlerimiz emin olmalılar ki çalışan ve gönüllülerimizin yapmış olduğu ziyaretlerde bağışlar doğru kişilere ulaşıyor.

Her gün sahada aktif olan ekiplerimiz araştırma sonucu gerçek ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza 600 adet gıda kolisi ve 1200 adet konserve kavurma ulaştırıyor.

Kadın Kolları Gönüllülerimiz tarafından gerçekleştirilen izolasyon sebebiyle evlerinden çıkamayan ihtiyaç sahibi çocuklarımız için hazırlanan içeriğinde atıştırmalık, diş macunu, diş fırçası, oyuncak ve kitap bulunan paket gönüllülerimiz tarafından sahiplerine ulaştırılıyor.  Bu vesileyle ihtiyaç sahibi çocuklarımızı virüsün yarattığı atmosferden uzaklaştırıp keyifli anlar geçirmeleri için küçük sürprizler yapıyoruz.

Yeni doğan bebeklerin ve annelerinin öncelikli hijyen, giyim eşyası vb. temel ihtiyaçlarının karşılanması için Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a bir iyilik geleneği olarak süregelen  Sevgi Bohçası, gönüllülerimiz tarafından, bebek sahibi olan yardıma muhtaç ailelere ulaştırılıyor.  İçerisinde bebek bezi (80’li paket), ıslak mendil (100’lü paket), şampuan, pişik kremi, sabun, bebe yağı, pamuk, emzik, biberon, ateş ölçer, çıngıraklı oyuncak, hastane çıkış seti, bebek battaniyesi, anne için hijyenik ped, gecelik ve çanta bulunan 100 adet sevgi bohçası da yardıma muhtaç bir annenin ve yeni doğan bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için özenle hazırlandı.

Ramazan öncesi evinde aş pişmeyen aile olmasın diye 300 adet market kartı dağıtımı gerçekleştirilecektir.

 Ülker tarafından bağışlanan atıştırmalıklar da hazırlıkların tamamlanmasının ardından dağıtımına başlanacak.

 “Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna”

“Geçen yıl “Ramazan’da Az Çok Demeden Paylaşıyorsan Hilâl Olsun Türkiye” diyerek Ramazan çalışmalarımızı yürütmüş, her Ramazan ayında olduğu gibi hayırseverlerin bağışlarını ihtiyaç sahiplerine uzak yakın demeden ilk elden ulaştırmıştık.  Bu yıl bir tarafdan Koronavirüs ile mücadele ediyor, bir taraftan ise İslam alemi olarak Mübarek Ramazan Ayını karşılamaya hazırlanıyoruz. Bu Ramazan alışılmış Ramazanlardan farklı olacak. Bu Ramazan’da dayanışma daha da mühim, daha da kıymetli olacak. Virüsün etkileri sebebiyle Ramazanı biraz hüzünlü biraz mahzun karşıladığımız bu günlerde ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmek için Türk Kızılayı “Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna”sloganı ile 151 yıllık tecrübesinin verdiği güvenle ulaştıkları hanelerde yardıma muhtaç insanlara Ramazan bereketini taşıyacak. İçerisinde sıvı yağ, un, pilavlık pirinç, mercimek, pilavlık bulgur, makarna, küp şeker, tuz, salça, çay, bisküvi ve maya bulunan gıda paketleri ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaya devam ediyor. İhtiyaç sahiplerinin kapısını aralamak isteyen hayırseverler, “Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna” sloganıyla başlatılan kampanya sayesinde yüzleri güldürecek.

Mart ayından bu yana Yeni Koronovirüs Covid 19 virüsü sebebiyle yaşanan olumsuzlara rağmen Türkiye’de büyük bir dayanışma yaşanıyor. Tarih yine Türkiye’nin zorluklara karşı gösterdiği dayanışmayı ve yardımlaşmayı yazacak. Biz ne badireleri büyük dayanışma ruhuyla aşmayı bilmiş bir milletiz. Biliyoruz dertler paylaştıkça biter. Buna inananlar pandeminin başından beri Kızılay’a destek oluyor. Aslında Kızılay vasıtasıyla yaşadığı toplumda, kardeşlerine destek oluyor.”

Kan Bağışlarının da her zamankinden daha elzem olduğuna dikkat çeken Başkan Güneş, ihtiyaç sahipleri için bir çağrıyı da Kan Bağışı konusunda yaptı. “ Covid 19 sebebiyle aciliyet gerektirmeyen ameliyatlar ertelenmiş olsa da kan stoklarına olan ihtiyaç kaza geçiren hastalar, kanser ve talesemi hastaları gibi hastalar için sürmektedir. Hastanelerdeki faaliyetlerin engellenmemesi için tüm vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyorum. Ülkemizde ortalama dört saniyede bir bir ünite kana ihtiyaç duyulmaktadır. Birlik ve beraberliğimizi toplumumuzu etkileyecek faktörlerde gösteren bir ülke olarak aynı hassasiyeti kan bağışında da göstermeliyiz. Her yıl Ramazan ayında kan bağışlarında düşme yaşanırken ne yazık ki salgın sebebiyle bu düşüş öncelerden başladı. Kızılay Kan Merkezimiz bu düşüşün önüne geçebilmek için düzenli bağışçılara gerek arayarak gerek mesajla ulaşmaya devam ediyor. Kan merkezlerimizden aldığınız SMS’i göstererek kan bağış merkezlerimize gelebilirsiniz.  Kan Bağışı sokağa çıkma yasağına dahil değildir. .

Ayrıca mevcut durumda Covid 19 hastalığına yakalanmış ve yakalanması muhtemel hastalar için hastalığı yenmiş kişilerden alınan kan bağışı ile uygulanan İmnün Plazma Tedavisi için Balıkesir’li bağışçılarımız bize en yakın olan Güney Marmara Bölge Bursa Kızılay Kan Merkezi’nde Plazma Bağışında bulunacaklardır. İmkanları kısıtlı vatandaşlarımız Balıkesir Kan Merkezimizin transferiyle her türlü tedbir alınarak taşınabilecektir. 18-60 yaş bağışçılar, erkek ya da gebe kalmamış (düşük ve kürtaj dahil) kadın bağışçılar, daha önce kendilerine kan transfüzyonu yapılmamış, COVID-19 hastalığına yakalanmış ve sonrasında iyileşmiş bağışçılar 14 gün sonrasında tekrar yapılan testinin negatif çıkmasının ardından Plazma Bağışında bulunabilir, hastalığa yakalanmış diğer kişilerin kahramanı olabilirler. Ayrıca vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Kan Bağışı merkezlerimizde bulaş olma riskine karşı her türlü önlem alınmıştır. Kan bağışı toplama faaliyetlerinde kullanılan tüm malzemeler tek kullanımlıktır. Yanı sıra, Kan Merkezi çalışanlarımız genel hijyen kurallarının yanında gözlük, maske, eldiven gibi kişisel koruyucu donanımlarla çalışmaktadır.

Unutmayın; bağışladığınız bir ünite kan ile üç kişinin hayatını kurtarabilirsiniz

Covit-19 virüsünün hayatlarımızdan bir an önce çıkmasını temenni ediyor, yardımseverliği ile örnek olan Balıkesir’li hayırseverlerin destekleri umut olan çalışmalarını sürdüreceklerine inanıyorum.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

EDREMİT EMNİYETİ SUÇLULARA GÖZ AÇTIRMIYOR

Mayıs ayı içerisin de Edremit Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce yapılan çalışmalarda; 27 Adet Ruhsatsız Tabanca, 32 Adet Yivsiz

BÜYÜKŞEHİR’DEN KIRSAL ATAĞI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda kalkınma ve şehir ekonomisine katkı sağlayacak çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Yücel Yılmaz’ın

BAŞKAN ARSLAN’IN 19 MAYIS KUTLAMASI

Tam Bağımsız Türkiye ufkuyla 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle yâd ediyorum. “19

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz